Preskočiť navigáciu

Na Liptovský hrad
Výlet s turistickou mapou VKÚ č. 111 Chočské vrchy - vodná nádrž Liptovská Mara

mapa
foto
foto
foto
foto
foto
V centre Chočských vrchov sa nachádza najvyššie položený hrad na území Slovenska. Novšie sa uvádza pod názvom Liptovský hrad, v starších mapách je ukrytý pod názvom Sielnický hrad. Nachádza sa v nadmorskej výške 1000 metrov nad morom.
Náš výlet bol situovaný do mesiaca júl, prialo nám počasie a boli nám dopriate krásne výhľady. Pre východisko volíme obec Kalameny. Dostaneme sa do nej z Ružomberka cez Liskovú smerom na Lúčky. Prejdeme celou obcou ne jej konci zaparkujeme pri prírodnom jazierku vyvierajúcej termálnej vody.
Na túru vyrazíme poľnou cestou vpravo od jazierka. Po žltej turistickej značke pomaly stúpame okrajom lesa a poľa do sedla pod Kráľovou. Celkom slušne naberáme nadmorskú výšku, v sedle je 773 metrov. Tu sa spojíme s červenou turistickou značkou a lesom ďalej stúpame po širokej ceste. Zhruba v polceste treba dať pozor, lebo z nej odbočíme vpravo. Celou trasou nie sú výhľady, tie sa objavia až tesne pod hradom. Keď sa nám do cesty postaví skala, na ktorú vedie drevený rebrík, sme v našom dnešnom cieli. Po rebríku vystúpime na hradné plató. Prekvapia nás jeho rozmery a najmä krásny kruhový výhľad z neho. Takisto každého potešia zakonzervované zrúcaniny Liptovského hradu. Veď pred niekoľkými rokmi sa ani len netušilo, koľko z neho sa ešte zachovalo... V dolnom hrade prechádzame mostíkom ponad hlbokú skalnú trhlinu, do horného hradu vchádzame po "padacom moste". Krásny rozhľad je lákavý najmä pre panoramatické fotografovanie. V ňom dominuje najmä masív Veľkého Choča, hlboko pod nami leží Liptovská Mara.
V dolnom hrade je malý prístrešok, kde sa dá na chvíľu schovať pred ostrým slnkom. Využívame ho na rozloženie obedného bufetu. Potom si ľahneme do trávy a pri zažmúrených očiach nám oživuje feudálny život na hrade...
Z hradu vedie lesom strmý zostup po žltej turistickej značke do sedla Poľana. Z neho je znova trocha iný pohľad na Veľký Choč. Lesnou cestou klesáme ďalej do doliny Kalamenky. Míňame výdatný prameň a vchádzame na asfaltovú cestu. Po nej sa vraciame do východiska našej túry. Po chvíli sa nám po ľavej ruke objaví strmé skalné bralo s hradnými zrúcaninami.
Ak máme po túre čas, môžeme sa ešte vykúpať v malom termálnom jazierku pri potoku.

Celá trasa je zachytená na mape č. 111 – Chočské vrchy - vodná nádrž Liptovská Mara. Obsahuje aj časové údaje pre plánovanie výletu. Náš okruh trval cca 3,5 hodiny, pričom 1,5 sme strávili na vrcholovej plošine hradu, vychutnávali krásny kruhový výhľad, dali si obed a venovali sa panoramatickému foteniu hradu a jeho okolia.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar