Preskočiť navigáciu

Za výhľadmi na Vápeč
Výlet s turistickou mapou VKÚ a.s. č. 119 – Strážovské vrchy – Trenčianske Teplice

mapa
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
Pri ceste Považím nás upúta po ľavom brehu Váhu pri Ilave v Strážovských vrchoch pyramídový vrchol Vápeča, na ktorý dnes aj vystúpime. Na vrchol do výšky 966 metrov vedie viacero značených turistických trás. My ako východisko volíme miestnu časť Košeckého Podhradia – Háj, kde zaparkujeme auto. Sem sme prišli z Košece.
Z miestnej časti Háj vedie na Vápeč žlto značená trasa. Hneď z vrchola osady sa nám naskytá pekný pohľad na kopec so zrúcaninami Košeckého hradu. Je apríl, žičí nám počasie. Na lúkach i v lesných čistinách kvitne množstvo prvosienok. Cesta spočiatku mierne stúpa lesom, neskôr vychádzame na rozľahlú lúku, Vápeč leží rovno pred nami. Jeho mohutná pyramída vytvára obraz typický pre fatranské až západotatranské kopce. Vchádzame do jeho úbočia, kde nás prekvapí malé umelé jazierko. Od neho sa naskytá krásny výhľad na dolinu s Hornou Porubou, ako i na vrcholové bralo Vápeča. Vnoríme sa znova do lesa a odteraz nás čaká prudké stúpanie. Možeme obdivovať množstvo jarných kvetov, vo vyšších skalných partiách i chĺpkaté poniklece. Postupne sa spájame s červenou a modrou turistickou značkou. Za pol hodinky vychádzame na skalnatú plošinku pod vrcholovými stenami, z ktorej je pekný výhľad smerom na juhozápad. Na vrchol nás však čaká ešte poriadny výstup. V malom sedielku odbočíme vľavo a po skalnej hrane vychádzame na plošinu pod vrcholom. Už z nej sa naskytá krásny pohľad na Považie. Ak si však chceme vychutnať krásny kruhový rozhľad, musíme ešte zdolať posledných 25 metrov a vystúpiť na skalnatý blok so železným krížom. Celý vrchol Vápeča tvorí súbor vápencových monumentálnych brál, vytvárajúcich krásne skalné mesto. Námaha stála za to, slniečko a chladný vzduch prispeli dnes k ďalekej viditeľnosti. Z vrchola sa vraciame do sedielka a pokračujeme ešte asi 300 metrov po červenej značke. Vychádzame na ďalšiu skalnú plošinu, z ktorej sa nám otvárajú nové výhľady smerom na sever a severovýchod. V skale kvitne viacero kvetov, v rôznych neprístupných miestach v nej dominujú sýtožlté prvosienky holé.
Späť sa vraciame do nášho známeho sedielka a vlastne tou istou cestou aj do nášho východiska. Cestu si krátime fotením kvetov. Človek má pocit, že za každou zákrutou nájde ešte krajší a bohatší trs prvosienok...
Celá trasa je zachytená na mape č. 119 – Strážovské vrchy – Trenčianske Teplice aj s časovými údajmi pre plánovanie výletu. Náš výlet na Vápeč a späť trval cca. 6 hodín, pričom skoro 2 hodiny sme strávili na vrchole a jeho bezprostrednom okolí fotením krásnych panorám, prírodných scenérií a množstva detailov.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar