Preskočiť navigáciu

Z Pajštúna na Dračí Hrádok
Výlet s turistickou mapou VKÚ č. 127 Malé Karpaty - Bratislava

mapa
foto
foto
foto
V južnej časti Malých Karpát, v Pajštúnskom hradnom panstve, možno absolvovať pekný výlet po tajomných zrúcaninách hradu Pajštún a Dračieho hrádku.
My sme sa preň rozhodli v jeden krásny, slnečný prvomájový deň, čo malo zrejme za následok, že na Pajštúne bolo toľko návštevníkov (najmä mládeže), ako na letnom chorvátskom pobreží...
Už dolu v obci Borinka sme mali problém nájsť miesto na parkovanie. Náš dnešný okruh začíname pri obecnom úrade a úzkou cestou zahájime útok na hrad. Nad obcou vychádzame po ľavej strane na okraj lúky, odkiaľ sa nám naskytá pekný pohľad na panorámu hradu Pajštún. Vzápätí ho strácame z dohľadu, najbližšie ho uvidíme až vychádzajúc z hustého listnatého lesa. Spočiatku cesta stúpa iba mierne, ale keď dorazí pod hradný kopec, čaká nás strmý výstup. V závere zdoláme poslednú serpentínu a čoskoro stojíme pred vstupom do hradu. Nad ním sa nachádza 6 skalných maskarónov - v múre vyčnievajúcich skalných stĺpikov zakončených sochami hláv démonov a netvorov. Jeden z maskarónov je už spadnutý dlhodobo pri bráne a chvalabohu pre nedostupnosť hradu a jeho hmotnosť ho zatiaľ nikto neukradol.
Hrad Pajštún má na jar osobité čaro. Z jeho horného nádvoria sa odkrývajú krásne výhľady na sever, juh a západ. Za pekného počasia údajne odtiaľto vidieť i predhorie Álp. V múroch kvitli početné alpínky, ktorým dnes kraľovali tarice. Nevýhodou vrcholovej plošinky je jej otvorenosť, čo robí problémy pri nárazovom vetre. Hrad sme obišli aj zvonka, odkiaľ o ňom človek získa úplne iný obraz. Totiž pocit, že stál na malej bezvýznamnej hradnej plošinke prehlušuje poznanie o vrchole 10 metrov vysokej hradnej bašty.
Z hradu pokračujeme po červenej turistickej značke krásnym lesom cez vrchol Kozlisko na západ. Odtiaľ po žltej turistickej značke už schádzame do dolinky Medených Hámrov cez Dračí hrádok. Priamo naň si treba odskočiť po tvarovanej turistickej odbočke. Napriek tomu, že z bývalého hradu sa zachovali už iba torzo múrov a základy jednej miestnosti, oplatí sa sem vystúpiť. Zo zatvorenými očami si možno predstavíme, ako tu mala Pajštúnska posádka uschovaný svoj vojenský tromf - zlého, ohne sršiaceho draka....
Po zostupe do doliny Medených Hámrov sa mimo značky vraciame späť do obce Borinka. Popri prebúdzajúcej sa prírode máme možnosť obdivovať stavebné výkvety novousadlíkov,
z ktorých niektoré pripomínajú menšie novodobé hrady...
Napriek niekoľkým narušiteľom nepísaných pravidiel pobytu v horách a zákonov CHKO, akou Malé Karpaty sú, boli sme týmto krásnym kútom prírody očarení a určite sa sem budeme radi vracať.

Celá trasa je zachytená na mape č. 127 Malé Karpaty - Bratislava.

Obsahuje aj časové údaje pre plánovanie výletu. Náš okruh trval cca 5,5 hodiny, pričom 1,5 hodiny sme sa kochali výhľadmi z Pajštúna a venovali sa foteniu oboch hradov.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar