Preskočiť navigáciu

Na najvyšší kopec západoslovenského kraja
Výlet s turistickou mapou VKÚ č. 130 Považský Inovec - Piešťany

mapa
foto
foto
foto
foto
Podľa nedávneho územnosprávneho členenia sa skladalo Slovensko iba z troch krajov (dnes to znie neuveriteľne). Jedným z nich bol Západoslovenský kraj, v ktorom najvyšším vrchom bol 1042 metrov nad morom vysoký vrchol Inovca v rovnomennom pohorí Považského Inovca.
Rozľahlý masív Inovca je zďaleka viditeľný zo všetkých strán, rovnako dominantne pôsobí z doliny Váhu, ako aj od Bánovskej strany. Náš výstup začneme zo sedla medzi Strážovskými vrchmi a Považským Inovcom, od motorestu Radar. Aby sme sa nevracali po tej istej ceste, hore vyrazíme po červenej turistickej značke. Čaká nás sústavné stúpanie pekným bukovým lesom, ktorý má svoje osobité čaro najmä na jar alebo jeseň. V hornej časti sa stúpanie zmierňuje, napojíme sa na ďalšie výstupové turistické značky, ktoré nás o chvíľu privedú na Chatu pod Inovcom. Určite si nenecháme ujsť príležitosť ochutnať kapustnicu alebo guľáš a vydáme sa zdolať vrchol, čo znamená prekonať ešte 200 výškových metrov. O chvíľu sme na zjazdovke, kde opustíme červenú turistickú značku. Stúpanie zjazdovkou po červenej tvarovej značke je pomerne prudké. Z nej sa nám však odkrývajú krásne výhľady na dolinu Váhu s hrebeňmi Bielych Karpát a Strážovských vrchov. Najmä na jeseň a v zime sú pri teplotných inverziách tieto výhľady prekrásne, dominujú v nich vrcholy Vršateckého bradla, Strážova, Vápeča a pri dobrej viditeľnosti aj pyramída malofatranského Kľaku. V lese nad vlekom po pravej strane je odbočka na skalnú vyhliadku Dr. Bundalu - bývalého nestora trenčianskej turistiky. Niekoľko sto metrov nad vyhliadkou sa napojíme na červenú turistickú značku a stúpajúc po nej sme čoskoro na vrchole Inovca. Pod ním sa nachádza nový telekomunikačný vysielač. Na vrchole Inovca je veľký kríž, turistický smerovník a vrcholová kniha, bohužiaľ výhľady odtiaľto nie sú. Ak však máme šťastie na inverziu, treba pokračovať ďalej na juh po hrebeni a po 20 minútach prídeme na vyhliadkové miesto Palúch (1002 m n.m.). Z neho sú krásne výhľady na západnú dolinu Váhu s Bielymi a Malými Karpatami, ako aj južný hrebeň Považského Inovca. V zime tu majú osobité čaro vetrom ošľahané a snehom omrznuté staré buky. Taký krásny obraz zimnej krajiny sme nemali možnosť vidieť nikde na Slovensku.
Naspäť sa vraciame tou istou cestou. Pre spestrenie trasy dole na Inoveckú chatu už schádzame po červenej turistickej značke a od chaty k motorestu Radar po zelenej. Čaká nás prechod Krásnou dolinou, môžeme ochutnať vodu z prameňa železitej kyselky.
Pre priaznivcov horskej cykloturistiky máme potešujúcu správu. Pre výstavbu telekomunikačného vysielača na Inovci sa dá vyjsť na bicykli po asfaltovej ceste až 20 metrov pod vrchol. Cesta začína v Trenčianskom Jastrabí, privedie nás na chatu pod Inovcom, za ňou schádza z červenej turistickej značky a odbočuje vľavo. Ešte vo vrcholových partiách raz odbočíme vpravo a čoskoro sme pri vysielači. Posledných 20 metrov pretlačíme bicykel lesom a stojíme pri vrcholových tabuľkách. Treba podotknúť, že zdolať musíme 750 metrov výškového prevýšenia, určite to však bude stáť zato.

Celá trasa je zachytená na mape č. 130 – Považský Inovec - Piešťany aj s časovými údajmi pre plánovanie výletu. Náš výlet až na Palúch a späť trval cca. 6 hodín, pričom 1 hodinku z toho sme strávili na chate, vrchole Inovca a vyhliadkovej plošine Palúch.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar