Preskočiť navigáciu

Na Uhrovský hrad
Výlet s turistickou mapou VKÚ č. 131 Vtáčnik - Horná Nitra

mapa
foto
foto
Na území Matúšovho kráľovstva sa nachádza jeden hrad, ktorý je veľmi zvláštny svojou polohou.. Je totiž jednoducho povedané „hrozne od ruky“. Preto sa k nemu v minulosti nedostali ani Tatári, nezablúdili k nemu ani Turci a dokonca sa mu vyhli všetky stavovské povstania. Bohužiaľ ho vypálili v roku 1848 Hurbanovské vojská. Bol preto mimoriadne zachovaný a do dnešnej doby patrí k najzachovalejším hradným zrúcaninám na Slovensku. Jeho "odstrčená" história pokračovala i v súčasnosti. Nemohli sme ho totiž nájsť na žiadnej turistickej mape. V prvej edícii turistických máp VKÚ Harmanec vznikla medzi kladom máp Považského Inovca a Vtáčnika diera, v ktorej niekde sa bohužiaľ nachádzal i náš hrad. Všetko však vyriešilo druhé vydanie mapy č. 131 – Vtáčnik, ktorá je už tlačená na rozšírenom liste, vďaka čomu bol na svete mapový podklad s vyznačenou turistickou značkou na Uhrovský hrad. Konečne sa teda môžeme vydať do Nitrických vrchov a tento utajený kút našej histórie.
Autom ideme po trase Trenčín – Bánovce nad Bebravou, kde odbočujeme smerom na Uhrovec a do Žitnej Radiše. Tu si treba dávať pozor, odbočujeme vpravo do Žitnej a končíme v Uhrovskom Podhradí. Až sem je to z Bánoviec asi 15 km a hrad sa objaví až v záverečnej prístupovej fáze vysoko nad nami v horách. Pri pohľade naň som pochopil, prečo sa mu v minulosti vyhli všetky vojská. Určite mali v tej dobe značný problém vôbec ho nájsť...
Zaparkujeme pri krčme a pešo sa vydávame hore dedinou po zelenej turistickej značke. Prekročíme potok a po menšom blúdení v dôsledku chabého značenia stúpame po lúke na hrebienok vľavo. Už si dávame pozor a pokračujeme pozorne sledujúc značku. Stúpanie na hrad nám dáva zabrať, ticho jesennej prírody však prispieva k pohode zdolania značného prevýšenia. Konečne asi po hodine stúpania sa z lesa pred nami vynoria mohutné steny paláca Uhrovského hradu. Prvé pohľady mu venujeme od bývalého vstupného mosta. Okrem vysokých zachovaných múrov nás zaujme aj odlesnené okolie hradu a neskôr vyčistené hradné nádvoria. Vchádzame na dolné nádvorie a cez tunelový prechod ďalej na horný hrad. V prechode je umiestnená tabuľa, z ktorej sa dozvedáme, prečo je hrad a jeho okolie krásne upravené. Zobrala si ho do parády Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva z Bratislavy, ktorá by mu chcela vrátiť jeho pôvodnú slávu. V hornom hrade nás zaujala pomerná zachovanosť priestorov a objektov, aká nemá na našich zrúcaninách obdobu. Prezreli sme si aj kaplnku, množstvo zachovaných hradných okien a stavebných detailov. Pre tento hrad je zaujímavosťou i jeho NAJ – najviac záchodov na hradoch Matúšovho kráľovstva. Tie sú známe ako prevety – akési „odpadové tunely“, vyvedené z hradu von na hradby a pod ne. Podľa údajov sa ich tu zachovalo 28.
Hrad sa dá pekne obísť aj popod hradby dozadu po zelenej značke, odkiaľ sa naň najmä na jar a jeseň naskytajú krásne pohľady.
My sa vraciame plní dojmov a zážitkov späť tou istou cestou. Výlet sa dá skombinovať aj prechodom po modrej a červenej turistickej značke cez Jankov vŕšok do Uhrovca.

Celá trasa je zachytená na mape č. 131 – Vtáčnik, sú tu i časové údaje pre plánovanie výletu. Náš výlet trval cca. 4 hodiny, pričom 2 hodinky sme strávili priamo v areáli malebného Uhrovského hradu.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar