Preskočiť navigáciu

Potulky Habsburgovským Holíčom
Výlet s turistickou mapou VKÚ č. 149 Chvojnická pahorkatina - Skalica

mapa
foto
foto
Na území Záhorskej dŕžavy Matúšovho kráľovstva sa nachádza viacero hradov a kaštieľov a množstvo pamiatok. My vyrazíme a celý deň strávime v sídle Holíčskeho panstva – meste Holíči.
V minulosti sa tu nachádzal povestný Holíčsky hrad, pri ktorom sa stretol Matúš Čák Trenčiansky s českým kráľom Václavom. Tajomná história Holíčskeho hradu dominovala i románom Jána Čajaka ml. „V zajatí na Holíčskom hrade“ a Joža Nižňanského „Žena dvoch mužov“. Takže hor sa spoznať tieto tajomné miesta!....
Do Holíča sa možno dostať cestami od Kútov, Senice alebo Skalice. Najčastejšie ním prechádzame smerom do Českej republiky v smere na Hodonín. Dnes sa však v meste zastavíme dlhšie a prezrieme si pamiatky, ktoré tu zanechala slávna história.
Najznámejšou z nich je Holíčsky kaštieľ. Ten sa dlhodobo rekonštruuje, preto si ho možno obzrieť iba zvonku a kruhovo ho obísť. Napriek zlému stavu s trsmi od vodných priekop vyzerá sympaticky a môžeme sa zamyslieť nad jeho históriou. Kaštieľ bol vybudovaný na mieste vodného hradu a jeho dnešnú podobu mu dali Habsburgovci, ktorí v roku 1736 prevzali panstvo. Nastal prudký rozvoj cisárskeho-kráľovského mestečka. Dnes sa ťažko uverí, že v rokoch 1749 - 1754 Habsburgovci kaštieľ prebudovali zo štvorkrídlovej pevnosti na honosné letné cisárske sídlo, v ktorom obytná budova mala tri podlažia v tvare U a vo vnútri bola najreprezentatívnejším priestorom Čínska sála so stenami pokrytými koženými maľovanými tapetami. Súčasťou opevnenia kaštieľa boli aj podzemné priestory určené pre kráľovskú strážnu gardu. Ku kaštieľu patril francúzsky park, bažantnica a rybník. Poľovníci chovali 80 čistokrvných psov, ktorých používali v auguste na tradičnom hone na jeleňa. Vtedy sa vyviezol krásny jeleň za mesto, po desiatich minútach za ním pustili psov a po ďalších desiatich vyrazilo panstvo na koňoch. Po hone sa konali honosné hostiny a sedliakom údajne nahrádzali škody spôsobené na ich poliach. Podľa legiend im vyplácali za každú otlačenú konskú podkovu na poli jeden grajciar odškodného.
Od kaštieľa sa však presunieme k spoznávaniu ďalších pamiatok. K najzaujímavejším patria posledný veterný mlyn na Slovensku (z 19. storočia) a objekt manufaktúry na výrobu fajansy, kameniny a porcelánu. Tento patril k unikátom Rakúsko – Uhorska. Manufaktúra sa nachádzala v areáli letného sídla Habsburgovcov, založil ju František Lotrinský v r. 1736 – 1743. Vyrábala sa tu slávna holíčska majolika. Dnes je v jednoposchodovej budove Múzeum keramiky.
K cirkevným pamiatkam patrí viacero kostolov. Najstarším je gotický kostol sv. Martina z roku 1387, ktorý bol upravený koncom 17. storočia. Rímsko-katolícky kostol Božského Srdca Ježišovho je z roku 1755. K nemu je pristavaný kapucínsky kláštor so štvorcovým pôdorysom. Evanjelický kostol je klasicistický, bol postavený v roku 1787. Baroková kaplnka Panny Márie na cintoríne je z prvej polovice 18. storočia a kaplnka sv. Floriána je z roku 1762. K sakrálnym pamiatkam patrí i synagóga zo záveru 18. storočia a židovský cintorín.
Prehliadka Holíča zaberie celý deň, určite si ju spestríme obedom a ochutnávkou pravých záhoráckych vín. V Holíči sa môžeme i ubytovať a vyraziť na viacero motovýletov alebo cykloputovaní. Priamo mestom prechádza Záhorská cyklomagistrála, vychádza odtiaľto cyklotrasa Okolo rieky Moravy. Po nej môžeme dôjsť do neďalekých Kopčian, kde cisár Karol III. založil v Uhorsku prvý žrebčín a špeciálny rybník na chytanie divých kačíc. Námetom je i spoznávanie pamiatok neďalekej Skalice alebo výlet do pútnického miesta Šastín – Stráže.

Nielen Holíčom, ale na všetkých ďalších výletoch vás bude spoľahlivo sprevádzať mapa č. 149 – Chvojnická pahorkatina – Skalica.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar